2019-08-10

Поради заробітчанам, або як «не попасти» на професійних шахраїв

Трудова міграція в Україні – звичайна справа. З часів незалежності у пошуках кращого життя наші земляки регулярно відправляються на тимчасові роботи в країни Європи. Найбільше українських заробітчан в Польщі,  Чехії та Німеччині. За останні декілька років кількість мігрантів стрімко зросла, адже попит на працю українців за кордоном дуже високий, пропозицій теж вистачає. На хвилі такої популярності, як і в будь-якій сфері, стали масово з'являтися шахраї, які прагнуть нажитися на недосвідчених заробітчан. А кожен другий українець уже стикався з проблемо шахрайства при працевлаштуванні. Варіантів обману безліч. Так у кращому випадку, ви можете лише втратити гроші, які зловмисники попросять заплатити за працевлаштування, в гіршому - стати заручниками посередників в чужій країні, віддавши аферистам половину чесно зароблених грошей
 
Найпоширеніша схема – це попередня оплата. Якщо вас просять внести передоплату за працевлаштування, одразу відмовляйтеся. Також не оплачуйте жодних послуг до моменту укладення договору. Пам'ятайте, що українське законодавство забороняє посередникам брати передоплату до укладення договору з іноземним роботодавцем. Якщо вам пропонують заплатити 100 доларів, перш ніж шукати для вас роботу – це привід для підозри. 
 
Ще одним важливим індикатором для виявлення аферистів є завищені заробітні плати, які пропонує посередник. Ознайомтеся з середньою зарплатою в регіоні, куди ви хочете поїхати,  перш ніж шукати вакансію для себе. Занадто привабливі пропозиції можуть виявитися пасткою для тих, хто не знає своїх прав. 
 
З введенням безвізового режиму з'явилося ще більше шахраїв, які пропонують поїхати попрацювати при оформленні будь-якої візи замість робочої. Так само жоден посередник не може посприяти в одержанні візи або прискорити дату її виготовлення. Вони лише можуть допомогти зібрати пакет документів. Пам'ятайте, робота за кордоном повинна здійснюватися лише за наявності потрібної візи. Якщо вам пропонують інші варіанти, не погоджуйтеся. Відзначимо, що, незважаючи на заборону, і українські посередники, і польські роботодавці приймають українців на роботу з будь-яким візами і навіть по біометричного паспорту. Однак за таких умов  ви не матимете жодних соціальних гарантій.
 
 Також намагайтеся отримати повноцінну інформацію про компанію, в якій вам пропонують роботу. Якщо посередник не може надати конкретної інформації, відповідаючи загальними фразами, можливо, тут криється  якийсь підступ. Ви маєте право знати про свої майбутні обов'язки, графік роботи чи умови праці. Несумлінні посередники не люблять розповідати про нюанси працевлаштування, вважаючи за краще вирішувати усе на місці. В такому випадку ви ризикуєте опинитися заручником людей, котрі перекидатимуть вас з одного місця роботи на інше. 
 
Що немало важливо, договір обов’язково має бути перекладений на українську мову. Його потрібно уважно читати, оскільки останнім часом почастішали маніпуляції з документами: подвійні контракти, а також договори, що передбачають виконання всіх видів робіт «на вимогу роботодавця». Пам'ятайте, що паспорт завжди повинен залишатися при вас. Ні в якому разі не віддавайте документи «на збереження». 
 
Сьогодні частина українських заробітчан у гонитві за потенційно високим заробітком погоджуються на умови посередників чи нечистих на руку роботодавців. Але не варто забувати свої права, знання яких допоможуть вам не лише знайти хорошу роботу, а й уникнути безлічі непотрібних проблем.

 

Помилка

Ок
Відміна
Ок